Emeryci to grupa dość niechętna bankom i nawet największe banki nie wzbudzają zaufania wśród starszej społeczności naszego kraju. Do dziś do wielu osób emeryturę przynoszą listonosze. Siłą rzeczy pieniądze są więc przetrzymywane w domu, ponieważ starsi ludzie są spokojniejsi gdy mają je przy sobie. Poza tym wiele starszych ludzi jest już niesprawnych fizycznie, więc nawet wyjście do bankomatu jest dla nich zbyt dużym problemem. Ale jest też wielu emerytów korzystających z kont bankowych i to właśnie do nich skierowana jest oferta konta dla seniorów. Ktoś może powiedzieć po co konto bankowe emerytowi, który i tak ze swoją skromną emeryturą nie pójdzie do banku, aby tam zakładać konto. A jednak wiele takich kont w bankach jest otwieranych.  Banki doskonale orientują się w sytuacji,  dlatego przygotowują dla seniorów specjalne konta. Analitycy, znawcy tego przedmiotu uznali, że ostatnio takimi najlepszymi kontami dla seniorów są: wyjątkowe konto w banku ochrony środowiska, konto nestor w banku pocztowym oraz konto wygodne w lukas banku. Czy rzeczywiście tak jest?
– Sprawdziliśmy oferty 27 banków – twierdzi jeden z analityków – wśród nich były największe banki i te niekoniecznie duże, pozycją, która miała największy wpływ na ostateczną ocenę, były koszty korzystania z takiego konta. Policzyliśmy je dla konserwatywnego klienta, który nie korzysta z bankowości internetowej /najczęściej osoby starsze nie korzystają z dobrodziejstwa komputerów/, w ciągu roku wykonuje około 60 przelewów po 5 w miesiącu, z czego połowę w oddziale, a połowę u telefonicznego konsultanta.
Wyliczono, że przeciętne wpływy polskiego seniora wynoszą w granicach 1500 zł /?…/, że płaci kartą do rachunku i miesięcznie wydaje w ten sposób około 300 złotych. Poza tym najczęściej korzysta z bankomatów bezpłatnych, ale przyjęto również, że kilka razy w roku korzysta też z prowizyjnych wypłat. Analitycy uwzględnili także w swych obliczeniach bonusy jakie banki przygotowały swoim klientom-seniorom. Można jeszcze tylko dodać, że w przypadku specjalnych kont dla seniorów banki określają również warunki jakie muszą być spełnione przez zakładających takie konta. Na przykład pocztowy i bnp paribas fortis wymagają aby klientami tych kont byli tylko emeryci lub renciści, natomiast bank gospodarki żywnościowej i bps, aby zakładający konto dla seniora mieli ukończone 60 lat, natomiast bz wbk – 50 lat. Nie są to wymagania zbyt wygórowane i dlatego bankom nie brakuje również klientów. Ale nie są to też darmowe konta jak usiłują banki je reklamować. Nie ma bowiem darmowych kont, ale z pewnością są korzystne i mniej korzystne. Wymienione banki należą do tej pierwszej grupy.