Konto-założysz-nie-tylko-w-banku

Już niedługo grupa LEW wprowadzi na rynek nowe produkty finansowe, które mają stanowić alternatywę dla oferty bankowej. Pod marką miniBill udostępnione zostaną rachunki płatnicze oraz karty kredytowe. Jak będą funkcjonować konta zakładane poza bankiem?

Grupa Lew jest właścicielem marek Dobry Punkt oraz Dobry Punkt Finansowy, a także większościowym akcjonariuszem spółki mPay. Grupa ta zajmuje się dostarczaniem terminali płatniczych do sklepów, usługami doładowań telefonów, a także obsługą płatności rachunków. Jesienią tego roku grupa LEW chce pod marką miniBill wprowadzić na rynek nowe produkty – mają to być karty kredytowe, pożyczkowe, przepłacone oraz rachunki płatnicze. Nowa oferta jest skierowana przede wszystkim do Polaków, którzy nie korzystają z usług bankowych.

Karta kredytowa poza bankiem

Grupa LEW stanie się pierwszą pozabankową instytucją wydającą karty kredytowe. Taką możliwość daje innym podmiotom niż banki dyrektywa PSD. Zgodę na wydawanie kart LEW otrzymał już od Komisji Nadzoru Finansowego. Karty kredytowe wydawane przez grupę LEW będą realizowane pod marką organizacji płatniczej Mastercard bez pośrednictwa banków. Płatnik będzie można uzyskać w Dobrych Punktach Finansowych lub – za pomocą poczty – bezpośrednio do domu. Grupa Lew przewiduje także ofertę dla przedsiębiorców. Karty kredytowe będą wydawane w formie plastiku lub jako wariant wirtualny, który można podpiąć do mobilnego portfela mPay.

Karta pożyczkowa

Wśród nowych produktów grupy LEW pojawi się także karta pożyczkowa. Oferta będzie dostępna w formie nieodnawialnego limitu kredytowego, spłacanego w ratach. Plastik ten będzie można uzyskać w Dobrych Punktach Finansowych. Zarówno karty kredytowe, jak i karty pożyczkowe będą miały podgląd online.

Rachunek prawie bankowy

W ofercie grupy Lew znajdą się także rachunki płatnicze, które mają być alternatywą dla kont osobistych dostępnych w bankach. Rachunki z NBR, czyli numerem rachunku bankowego mogą być jednak prowadzone wyłącznie przez banki. W związku z tym LEW będzie mógł udostępniać klientom „subkonta” w ramach własnego konta. Oznacza to, że rachunki oferowane pod marką miniBill będą miały ograniczone funkcje. Konta te będzie można zasilić, przelewając środki z innego rachunku. Gdy będziemy chcieli dokonać przelewu wychodzącego, jego nadawcą nie będzie posiadacz rachunku, ale grupa LEW. Do rachunku miniBill będzie wydawana karta przedpłacona. Wypłat z konta będzie można dokonywać w placówkach Dobrego Punktu Finansowego, w bankomatach Euronetu, BZ WBK, SKOK 24 oraz w placówkach poczty i Banku Pocztowego. Rachunek w ofercie miniBill ma kosztować 5 zł miesięcznie. Za jego uruchomienie będzie jednak pobierana prowizja w wysokości 60 zł.