Nie-każde-konto-bankowe-wiąże-się-z-bezpłatnymi-bankomatami!

Wielu Polaków, wybierając konto dla siebie, zwraca uwagę na to, czy bank oferuje również bezpłatne wypłaty gotówki z bankomatów. Nie jest to jednak standardem i nie każde konto daje taką możliwość.

Z darmowymi bankomatami bywa różnie w ofertach kont osobistych. Najczęściej nie ma z tym problemu przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu własnego danego banku, ale gorzej jest, gdy musimy podjąć gotówkę z bankomatu należącego do innego banku czy firmy zewnętrznej.

Nie zawsze łatwo znaleźć samemu informacje o opłatach za pobieranie gotówki z bankomatów w ramach poszczególnych ofert kont osobistych i zestawić je. Postanowiliśmy więc sprawdzić, gdzie można liczyć na darmowe użytkowanie bankomatów, ponosząc przy tym jak najmniejsze koszty za prowadzenie konta, i przedstawić podsumowanie wyników.

Na darmowe korzystanie ze wszystkich banków w Polsce i na świecie mogą liczyć posiadacze T-Mobile Konta w T-Mobile Usługi Bankowe. Dodatkowo nic nie zapłacimy ani za prowadzenie konta, ani za posiadanie do niego karty. Niestety, za to wszystkie przelewy telefoniczne są płatne.

Wszystkie bankomaty w Polsce są również bezpłatne w mBanku, ale tylko w ofercie eKonto Z Bezpłatnymi Bankomatami (nie jest tak w przypadku innych kont tego banku). Jednak już za granicą zapłacimy 9 zł za pobranie gotówki z bankomatu. Nie zapłacimy, za to za prowadzenie konta, a jeśli w ciągu miesiąca wykonamy płatności bezgotówkowe kartą na łączną kwotę minimum 200 zł, unikniemy opłaty miesięcznej równej 7 zł za użytkowanie karty.

Również posiadacze Rachunku Osobistego Konto z Lwem VIP w ING Banku Śląskim dostają do dyspozycji za darmo wszystkie bankomaty w Polsce, a za granicą zapłacą 6 zł od operacji pobrania gotówki. Nie ponosi się tu żadnych kosztów za obsługę konta i karty. Również oferta ING kierowana do młodszych klientów obejmuje darmowe wypłaty z bankomatów. Mowa zaś o Koncie z Lwem Direct 13-18 lat oraz Koncie Osobistym 13+ od Orange Finanse. Dalej można wymienić Konto Swobodne Getin Online (za granicą opłata w wysokości 2% transakcji, ale minimum 10 zł), bez opłat za konto i kartę, a także w ofercie Konto Skarbonkowe oraz to samo w przypadku Konta Optymalnego Open Finance.

Niestety, większość banków, nawet jeśli nie pobiera opłat za prowadzenie konta lub karty, każe sobie płacić za korzystanie z bankomatów konkurencji (darmowe własne bankomaty to właściwie standard), nie wspominając już o kosztach wypłacania gotówki za granicą.

Oczywiście darmowe bankomaty, również obce, to wygoda i możliwość bezkosztowego pobrania gotówki dosłownie wszędzie. Jednak, jeśli zależy nam na takiej możliwości, trzeba dokładnie sprawdzić pozostałe parametry konta, żeby się nie okazało, że bankomaty, co prawda, są darmowe, ale za wszystko inne musimy wnosić wysokie opłaty miesięczne.