Jak-zamknąć-konto-bankowe-przez-Internet?

Coraz wyższe opłaty za prowadzenie rachunku, lepsza oferta w konkurencyjnym banku czy po prostu zaprzestanie korzystania z danego ROR-u – powody, dla których decydujemy się zamknąć konto, mogą być różne. A jak przebiega taka procedura? Czy można to załatwić całkowicie przez Internet?

Teoretycznie wystarczy kilka chwil, aby zamknąć konto bankowe. W praktyce jesteśmy najczęściej zobowiązani udać się w tym celu do oddziału banku i tam dopełnić wszelkich formalności. Wciąż sporo banków nie udostępnia bowiem możliwości szybkiego i sprawnego zamknięcia rachunku przez Internet.

Zanim zlikwidujesz konto

Aby procedura rezygnacji z konta osobistego przebiegła możliwie jak najszybciej, powinniśmy sprawdzić:

  • czy zamknięcie konta jest w danej chwili w ogóle możliwe (może to ograniczać np. obowiązująca umowa promocyjna)
  • czy zostaniemy zobligowani do uiszczenia opłaty z tytułu rozwiązania umowy,
  • w jaki sposób można zrezygnować z posiadanego konta,
  • jak długo trwa okres wypowiedzenia umowy i kiedy stracimy dostęp do karty płatniczej,
  • czy bank rzeczywiście zamknął nasze konto po upływie oznaczonego terminu.

Zamknięcie konta przez internet zazwyczaj jest niemożliwe

Banki nie chcą tracić swoich klientów, a powszechny dostęp do możliwości zamknięcia konta drogą online mógłby przełożyć się na wzrost rezygnacji z posiadanych rachunków. Niewiele tego typu instytucji akceptuje oświadczenia woli przesłane np. mailem lub przekazane drogą telefoniczną w trakcie rozmowy na infolinii banku. Oznacza to, że ROR najszybciej zamkniemy, udając się osobiście do placówki banku wraz z dokumentem tożsamości. Jeśli procedura rezygnacji z konta przez Internet jest już jednak dostępna – jej szczegóły w każdym banku wyglądają inaczej.

Skąd wiadomo, że konto zostało zamknięte?

Aby upewnić się, czy konto zostało definitywnie zamknięte, można spróbować zalogować się do panelu w bankowym serwisie internetowym. Niezawodnym sposobem jest też wykonanie przelewu na zamknięte konto – choćby w wysokości 1 gr. Niezrealizowanie zleconej przez nas transakcji jest równoznaczne z tym, że konto zostało skutecznie wyłączone.